Call Our Miauti-Free Number: 072-800-xxxx

Hokusai

Information
Type: Wood block prints
Volumes: 15
About: 36 de imagini ale Muntelui Fuji; 100 de imagini ale Muntelui Fuji; Ilustratii pentru 100 de poeme
Status: Finished
Published: 1814-1878
Genres: Art
Authors: Katsushika (Story)

Birth name: Tokitarō
Born: October or November 1760 - Edo (now Tokyo), Japan
Died: May 10, 1849 (aged 88) - Edo (now Tokyo), Japan
Nationality: Japanese
Field: Painting and Ukiyo-e Woodblock Printing
Works: The Great Wave
Influenced by: Katsukawa Shunshō, Kanō Masanobu
Influenced: Hiroshige

Poate majoritatea isi doresc sa afle despre Hokusai Manga.

Manga Hokusai ("Schite lui Hokusai") este o colectie de ilustratii pe diferite teme, creat de artistul japonez Hokusai. Nascut in capitala Edo (actualmente Tokio) cu prenumele Tokitaro, a folosit in timpul vietii mai multe pseudonime. Numele de Hokusai il foloseste prin 1796. Din 1798 isi va semna picturile si stampele cu numele Hokusai, ilustratiile publicate pe bani proprii le va semna cu numele Tasumasa, ilustratiile unor scrieri de fictiune le va semna cu numele de Tokitaro, iar alte stampe sau carti comerciale le va semna cu numele de Kakō (sau Sorobeku).

La varsta de 18 ani merge in ucenicie la pictorul Shunshō Katsukawa, unde dupa doar un an de studii va crea o serie de portrete bine-reusite ale unor actori ai vremii.
Subiectele schitelor includ peisaje, flora si fauna, viata de zi cu zi si chiar supranatural.

Cuprinsul la primul volum al lucrarii, scris de Hanshū Sanjin, un artist de importanta minora din Nagoya, sugereaza faptul ca publicarea a fost ajutat de elevii lui Hokusai. O parte din prefata prevede:

"This autumn the master [Hokusai] happened to visit the Western Province and stopped over at our city [Nagoya]. We all met together with the painter Gekkōtei Bokusen (月光亭墨僊?) [Utamasa II, well-known Nagoya artist, pupil of Hokusai’s, and collator of Hokusai’s later work] at the latter’s residence, it being a very joyous occasion. And there over three hundred sketches of all kinds were made – from immortals, Buddhas, scholars, and women on down to birds, beasts, grasses, and trees, the spirit of each captured fully by the brush."

Volumul final este considerat fals de unii istorici de arta.

Intr-un post-scriptum de la lucrarea "One Hundred Views of Mount Fuji", Hokusai scrie:

"From around the age of six, I had the habit of sketching from life. I became an artist, and from fifty on began producing works that won some reputation, but nothing I did before the age of seventy was worthy of attention. At seventy-three, I began to grasp the structures of birds and beasts, insects and fish, and of the way plants grow. If I go on trying, I will surely understand them still better by the time I am eighty-six, so that by ninety I will have penetrated to their essential nature. At one hundred, I may well have a positively divine understanding of them, while at one hundred and thirty, forty, or more I will have reached the stage where every dot and every stroke I paint will be alive. May Heaven, that grants long life, give me the chance to prove that this is no lie."



Arta blocurilor imprimate este in trei culori (negru, gri si palid), iar ea cuprinde mii de imagini, publicate pentru prima data in 1814, cand artistul a avea 55 ani. Ultimele trei volume au fost publicate postum, doua dintre ele asamblate de catre editorul lor, de materiale nepublicate anterior. Volumul final a fost alcatuit din lucrari publicate anterior, unele nu chiar de catre Hokusai, si nu sant considerate autentice de catre istorici de arta.

Oricum daca doriti sa vedeti cat de cat despre ce este vorba, cea mai buna idee ar fi, sa cumparati sau sa cititi aceste lucrari.

Asa ca miau miau...

0 comentarii:

Lista mea Manga recenta

Contacteaza-l pe Miauti !

Nume

E-mail *

Mesaj *